idris-gunaydin-1
8553212
6726309
yon sinav-sorulari
yon sinav-sonuclari
e-sınav
   
.
.
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI
DİREKSİYON SINAVI VİDEOSU
MUTLAKA İZLEYİN
   
.
Duyuru.:
OTOMATİK VİTES YENİ CLIO ICON- MANUEL VİTES YENİ CLIO JOY ile yeni yılda ehliyet sahibi olmanın avantaj ve ayrıcalığını yaşayın. .e-SINAV uygulaması, Stajer sürücülük ile ilgili merak ettikleriniz, yeni ehliyet fiyatları, yeni ehliyet uygulama sınavı ile ilgili merak ettikleriniz burada... Kaliteli eğitim için İdris Günaydın Sürücü Kursu...(212)855 32 12

Araçlarda kış hazırlığı, kış bakımı nasıl yapılır? Kışa girerken araba bakımında dikkat etmemiz gerekenler. Aracı kışa hazırlamak.

kis-hazirlik
 ARACINIZ KIŞ ŞARTLARINA HAZIRMI ?

Aracınızın kış bakımında bakmanız gereken önemli yerler

Kış ayları, araçlar için zor bir dönemdir. Soğuk hava motorun düzgün bir şekilde çalışmasını zorlaştırır. Kar ve buz, aracın çekişini sınırlar. Çukurlar, lastik ve tekerlere zarar verir. Tuz paslanmaya sebep olur. Pek çok parçası sıcak çalışmak üzere tasarlanan araçlara gerekli bakım yapılmazsa, kış aylarında ciddi sorunlar yaşanabilir. Temelde motorun çalışmasından ötürü sıcak olan araçlar için soğuk hava, ilk çalıştırma esnasında büyük sorunlar yaşatabiliyor. Hangi araca sahip olursanız olun ilave bakımlarla aracınızı zorlu kış şartlarına uyumlu hale getirmek gerekiyor. Tüm periyodik bakımlarınızı zamanında ve düzenli olarak gerçekleştirseniz de kış bakımı ihmal edilmemelidir. Bu zorlu kış şartlarında aracınızı korumak için yapılabilecek basit ve küçük şeyler aslında çok da kolay. Üstelik can ve mal güvenliğiniz başta olmak üzere pek çok kazancı da beraberinde getiriyor.
v-kayisi V kayışına Dikkat :
Yaz aylarında genişleyen V kayışı, özelliğini kaybeder. Kayışı germeniz mümkünse gererek kullanın, aksi takdirde kayışı değiştirmek gerekir. Çünkü gevşek kayış şarjı etkiler, vantilatörün devir daimini yavaşlatır. Otomobiliniz sağlıklı çalışmaz.
antifiriz Antifirizi Mutlaka Ölçtürün :
Radyatör sistemindeki suyun donmaması için antifriz kullanılmalıdır. Soğutma sistemini korozyona karşı korumak için yaz-kış kullanılması gereken antifriz, kışın soğutma sisteminin donmasını önler.


Hava Filtresine Bakın :
Kış mevsimi öncesinde hava filtresini kontrol etmek, temizlemek veya kullanılamayacak durumda ise değiştirmek gerekir.
Fıskiyeleri ayarlayın :
Camı temizlemeye yarayan fıskiyeler sudaki kireç nedeniyle zamanla tıkanabilir. Fıskiyelerin uçlarını bir iğne yardımı ile açabilirsiniz.
Silecekleri Kontrol Edin :
Cam sileceklerinin kış aylarının zorlu koşullarında iyi performans göstermesi için, aşınmışsa değiştirilmesi gerekir. Yaz aylarının bunaltıcı sıcaklarında silecekler çabuk aşınmış olabilir. Silecekleriniz aşınmışsa, kendiniz de kolayca değiştirebilirsiniz. Böylece yağmurlu ve karlı havalarda görüşünüz önemli ölçüde artar. Kar yağışı ve aşırı soğuklarda, araç park halinde iken sileceklerinizi yapışmaması için havada bırakınız.
Silecek Suyunu İhmal Etmeyin :
Alkol içermeyen uygun bir cam silecek sıvısı, cam yıkama sistemini sıfır dereceye kadar donmaktan koruyabilir. Buzlu havalarda camınızı temizlemek istiyorsanız, aman dikkat !!
Donan Camda uygulama :
Donan cama kesinlikle sıcak su dökmeyin. Cam çatlar. Donmuş camı çözmek için normal çeşme suyu, yavaş, ama iyi bir buz çözücüdür. Tedbirlerin baştan alınması ve pratikliği bakımından camların dış yüzeyinin önceden antifrizle silinmesi daha uygundur. İç yüzeylerin ise sıvı sabunla silinmesi durumunda buğulanma engellenir.
Lastikler :
Lastiklerin diş derinliğini kontrol edin. Otomobilin yola tutunmasını sağlayan lastiklerin ideal diş derinliğinin 3 mm olması gerekir. Eğer kışın karlı ve buzlu yollarda kaymak istemiyorsanız, mutlaka lastiklerinizi kontrol ettirin. Gerkirse değiştirin. Kışın mutlaka kış için üretilmiş araç lastikleri kullanın.
Araç Elektrik Donanımı :
Aracınızın elektrik sistemini gözden geçirin. Kışın havadaki nem ortamının artmasıyla, buji kabloları ve distribütör kapağındaki çatlaklardan nem girip otomobil çalışmayabilir. Onun için elektrik sistemini kontrol edin. Kış aylarıyla birlikte araçlarda elektrik sarfiyatı artar. Bu yüzden ilk olarak elektrik marş ve şarj dinamolarının kontrolünü, ikinci olarak da akülerin bakımını mutlaka yaptırın. Akü çok yoruluyorsa akü suyunu, suyundaki asit oranını ve kutup başlarını kontrol edin. Kutup başlarını gres yağı, bulunamıyorsa vazelin yağı ile silin.
Yağ kontrolü :
Periyodik bakıma rağmen yağasık sık bakın. Periyodik bakımların dışında kışa girmeden önce motor yağının mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Uzun süre kullanılan yağ, motoru koruma özelliğini kaybeder.
Arka Cam Rezistans :
Kışın rezistansa ihtiyacınız daha fazladır. Arka camdaki donma ve buğulanmayı önleyen rezistansın kontrol edilmesi, herhangi bir problem varsa mutlaka onarılması veya değiştirilmesi gerekir.
Klima-kalorifer sistemi :
Üşümemek için kalorifere baktırın. Kış mevsimi öncesinde kalorifer ve klima bakımının mutlaka yapılması gerekir. Klimalı otomobillerde polen filtresi değiştirilir. Kalorifer hortumları kontrol edilir.
Yakıt Sistemi ve karbüratör :
Yakıt filtresini ve karbüratörü kontrolden geçirin. Yakıt filtresinin içine kaçacak suyun donması, aracın çalışmasını zorlaştırır. Karbüratörün içine kir ve tortuların girmesi de yakıt sarfiyatını arttıracağı gibi aracınızın istenilen düzende çalışmasını da engeller.

kis-bakim


ARAÇTA BULUNMASI GEREKEN EKİPMANLARI KONTROL EDİNİZ

Her zaman aracınızda mutlaka çekme halatı, takoz, zincir ve reflektör bulundurun. Ayrıca genel olarak; Hız yapmayın. Emniyet kemerinizi mutlaka takın. Takip mesafelerine mutlaka uyun. Soğuk havalarda aracınızın el frenini kesinlikle çekmeyin. Eğer çekili unutmuşsanız ve donmuşsa, aracı arkadan ve önden hafif hafif iterek ya da üzerine sıcak su dökerek sıkışan frenin açılmasını sağlayın. Aracınızın kilidinin donması durumunda kapıyı açarken anahtarı ısıtın. Güvenliğiniz açısından kapılarınızı sürekli olarak kapalı tutun. Kapı kollarını, elektrikli dikiz aynalarını ve antenleri vazelinle silerek donmayı önleyin. Tüm sürücülerimize kazasız, güvenli ve keyifli yolculuklar diliyoruz…

   
      Yaz bakımı nasıl yapılır..>>>
Yakıt tasarrufu için bilinmesi gerekenler...>>>

.
insan-kaynaklari
Ozel_Direksiyon_Dersleri
DERS VİDEOLARI
   
 
   
Dikkat Dağınıklığı ve Olabilecekler
MUTLAKA İZLEYİN !!
   
Hızlara Göre Çarpışma Etkisi
MUTLAKA İZLEYİN !!
 
 
.


Ehliyet Sınavı Soruları Ehliyet Sınavı Sonuçları